Jela bych zas někam na sever….tak jo, uděláme  s Wooltrade tour po Norsku..

¨

Takhle nějak vzešel nápad navštív s našimi vlnami  norské vikingské festivaly, abychom zároveň zjistili, jak se „dělají vikingové“ v zemích jejich původu.

Avaldsnes

Na první festival jsme  dorazili do Avaldsnes ležící u přístavu Haugesund (Ano, to je to město, kde i vyrobili a kotvil největší drakar na světě-  Harald Fairhair).

 

 

Vikingský skanzen v Avaldsnes je nádherně situovaný na zarostlý poloostrůvek, kam se dostanete pěšky po drobném mostku nebo případně lodí. Nachází se zde několik vikingských moc pěkně udělaných staveb jako boathouse, krásný longhouse, několik dalších viking srubů a  kruhová svatyně.

Celá vesnička je situovaná do mírně kopcovitého zalesněného terénu, takže absolutně nevnímáte, průmyslové okolí Haugesundu. Za návštěvu stojí také  zdejší vikingská expozice umístěná v podzemním muzeu a věnována Haraldu Krásnovlasovi.

 

Strávili jsme tu moc příjemný víkend, vyplněný pár  doprovodnými programy, ukázkami řemesel a všudy přítomnými volně se prohánějícími ovcemi a kozami.

 

 

Urnes Stavkirke

V plánu bylo i navštívit jeden z nejstarších kostelíků (postaven 1150-1200)v Norsku – Urnes. To se nám podařilo  v půl sedmé ráno, takže jsme se bohužel nepodívali dovnitř (otevřeno měli až v 11 hod) nicméně i shlédnutí navenek byl velký zážitek.

 

 

Gudvangen

Ten den jsme měli naplánovanou krom dechberoucí přírody, ještě jednu zastávku, o které pár Norů básnilo, a to čerstvě postavenou viking Village v Gudvangenu.

Tato vesnice leží v malebném údolí u jednoho z výběžků Sogne fjordu, ohraničeným vysokými skálami, z kterých padá několik vodopádů.

Vikingský ráj to na pohled.

Až na místě jsme zjistili, že je vše trochu jinak, než jak jsme si vysnili.

 

 

Vesnička o rozloze cca 25 x 80 m  je vtěsnána mezi benzínovou pumpu a přístaviště pro trajekt a odpočívadlo pro auta a autobusy čekající na nalodění.

 

 

U vstupní brány jsme pokecali se správkyní, usmlouvali levnější „viking“ vstupné, které pro dva lidi stejně vyšlo na 300 NOK a vstoupili do „země“ vesnice vikingům zaslíbené.

 

Bohužel celá vesnice na nás působila spíš jako „Ikea viking village“. Od zdejších vikingů jsme se dozvěděli, že je to tu otevřené 10 dní a že celá vesnice trvala postavit cca 4-5 měsíců, což bylo znatelné na každém kroku. Snad zub času a dostatek doplňků dají tomuto projektu historičtější ráz a stane se tak z něj i něco jiného než jen lákadlo pro turisty čekající u trajektu na plavbu po jednom z nejkrásnějších fjordů Norska.

 

Stavanger

Svou pouť po Norsku jsme ukončili ve výše již zmíněném Stavangeru. Zdejší festival se konal parčíků na dohled od památníku na sjednocení Norska Haraldem Krásnovlasem v podobě tří cca 12 vysokých vikingských mečů. Potkali jsme se, zde s mnoha známými tvářemi z Avaldsnes, včetně Alexe, kterému bych zde chtěl složit speciální dík, za  jeho pomoc a společnost.

 

 

Přestože se festival odehrával v městském parku vedle pláže, vládla tu skvělá atmosféra, odehrálo se několik doprovodných programů, včetně večerního bubnování u ohně a skvělého severského jídla.

 

 

 

Bohužel všechno jednou končí, nicméně my už teď víme, že se jednou (a nebude to zas tak dlouho trvat) do Norska s Wooltradem vrátíme, neb jsme tam nechali kousek svého pohanského srdce…

 

Váš Wooltrade.cz